Povzetek znanstvene raziskave o zaviralnem učinku alkalne ionizirane vode na angiogenezo (ožiljenje) tumorjev
Vaskularni endotelijski rastni faktor (VEGF) je ključni posrednik pri angiogenezi tumorja. Tumorske celice so v primerjavi z normalnimi celicami, izpostavljene večjem oksidativnem stresu. Številna poročila so pokazala, da je znotrajcelično redoks stanje (oksidacijsko redukcijski potencial) tesno povezan z vzorcem izražanja VEGF.
Elektrolizo reducirana voda (ERW) ali alkalna ionizirana voda, ki nastaja ob katodi pri elektrolizi vode nevtralizira znotrajcelični H2O2 in zmanjša sproščanje H2O2, pri pljučnem raku celične linije A549 in znižanje VEGF prepisovanje in izločanje beljakovin v odvisnosti od časa.
Za raziskavo poti prenosa signalov vpletenih pri VEGF izražanju so bili uporabljeni; mitogen aktivirana kinaza (MAPK), specifični inhibitorji, SB203580 (p38 inhibitor MAPK), PD98059 (ERK1/inhibitor 2) in JNK (c-Jun N-terminal zaviralec protein-kinaza).
Rezultati so pokazali, da le PD98059 blokira VEGF izražanje, kar kaže na pomembno vlogo za ERK1/2 pri urejanju VEGF izražanja pri A549 celicah.
Prav tako elektrolizo reducirana voda (ERW) ali alkalna ionizirana voda zavira aktivacijo zunajcelične signalno regulirane kinaze (ERK) v odvisnosti od časa.
Poskusi na ko-kulturah za analizo v in vitro testu nastalih tubul so pokazali, da so A549 pridobljene celice srednje močno spodbudile nastanek vaskularnih tubulov v vseh analiziranih parametrih; skupna površina, število spojev, število tubulov in skupna dolžina.
ERW nevtralizira učinek A549 celičnega okolja in zmanjšuje celotno dolžino tubulov (p <0,01). Ta študija je pokazala, da elektrolizo reducirana voda (ERW) ali alkalna ionizirana voda zniža VEGF
prepisovanje genov in proteinsko izločanje z deaktivacijo ERK.
A549 - rakasta celična linija, celice pljučnega adenokarcinoma, pljučne karcinomske celice
Adenokarcinom - maligna novotvorba žleznega tkiva. Adenokarcinom je najpogostejša vrsta rakavega tumorja, ki vznikne iz epitelnih celic in se lahko pojavi na različnih delih telesa.
Povezave do znanstvenih člankov o alkalni ionizirani vodi
Vir: U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health
Electrolyzed-reduced water scavenges active oxygen species and protects DNA from oxidative damage.
Elektrolizno reducirana voda (alkalna ionizirana voda) nevtralizira aktivni kisik in zaščiti DNK pred oksidativnimi poškodbami.
Avtorji: Shirahata S, Kabayama S, Nakano M, Miura T, Kusumoto K, Gotoh M, Hayashi H, Otsubo K, Morisawa S, Katakura Y.
Zaradi negativnega oksidacijsko redukcijskega potenciala se alkalna ionizirana voda imenuje elektrolizno reducirana voda.
Angiogeneza
Majhni tumorji velikosti 1 do 2 mm praviloma nimajo lastnega žilja in hranilne snovi dobijo z difuzijo iz okolice. V določenem trenutku razvoja pa začnejo izločati molekule žilnega rastnega dejavnika VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor), ki potujejo do sten žil v okolici ter z vezavo na endotelne celice sprožijo proces delitve in migracije.
Aktivacija endotelnih celic vodi do oblikovanja novih žilnih struktur, ki se pričnejo razraščati v smeri rakaste novotvorbe. Proces sprožitve žilnega razraščanja imenujemo angiogeni preklop in je eden ključnih dogodkov v razvoju tumorja. Ožiljen tumor dobiva snovi, potrebne za rast, direktno po krvi in odtlej lahko tudi metastazira.
×
Tvorbo in sproščanje molekul VEGF sprožijo različni dejavniki. Če tumorski celici na primer primanjkuje kisika (hipoksija), posreduje signal za okrepitev tvorjenja VEGF. Sproščanje VEGF iz tumorskih celic spodbujajo tudi določeni proteini ter dedni zapisi (onkogeni). VEGF ne posreduje samo signalov za nastanek krvnih žil, ampak zagotavlja tudi preživetje novih, še nezrelih žilnih celic na površini tumorja. Nastanek in ohranjanje novih krvnih žil spodbuja rast tumorja in povečuje tveganje za nastanek metastaz.
Delovanje imunskega sistema in razumevanje imunskega odziva je podlaga tudi za terapijo s specifičnimi monoklonskimi protitelesi, ki prepoznajo, vežejo nase in odstranijo vdirajoče spodbujevalce bolezni. Specifično monoklonsko protitelo z nevtralizacijo molekul VEGF zavira angiogenezo ter s tem razraščanje tumorskega žilja. S krčenjem žil okrog tumorja ter s preprečevanjem razraščanja novega žilja zavre preskrbo tumorja s hranilnimi snovmi, ki so bistvenega pomena za njegovo rast in za metastaziranje v oddaljena tkiva. Obenem vpliva na normalizacijo obstoječih žil v tumorju in njihovo prepustnost ter tako poveča učinkovitost kemoterapije.
Ker je angiogeneza ključnega pomena pri rasti vseh tumorjev, številne klinične raziskave ugotavljajo učinkovitost tega specifičnega monoklonskega protitelesa pri različnih vrstah raka. To je tudi razlog, da je s tem zdravilom zastavljen najobsežnejši program kliničnih testiranj, kar jih je kdaj bilo na področju onkologije.